Yetişkinler için Kitap Önerileri

Permakültüre Giriş

Bill Mollison

Permakültür, doğal sistemlerin gözlemine, geleneksel tarım yöntemlerinin içerdiği erdeme ve modern, bilimsel, teknolojik bilgiye dayanan bir tasarım sistemidir. Permakültürün amacı sürdürülebilir insan yerleşimleri oluşturmak, yani kendi ihtiyaçlarını karşılayan, çevresini sömürmeyen ve kirletmeyen, uzun vadeli, ekolojik anlamda sağlıklı ve ekonomik olarak da uygulanabilir sistemler yaratmaktır. İnsanlığa permakültür fikrini hediye eden Bill Mollison, 1970’lerde yayımlandığı anda bir kült kitaba dönüşen Permakültüre Giriş’te doğayla birlikte çalışmanın felsefesini ve yöntemlerini anlatıyor. En çok ihtiyaç duyduğumuz zamanda...

Permakültür Şehirde

Toby Hemenway

Permakültür, apartman balkonlarında küçük saksı bahçeleri, hobi bahçelerinde alçakgönüllü fakat ilham verici parseller, dar şehir arka bahçelerinde mikrobesin ormanları, parklarda besin üreten vahşi yaşam bahçeleri ve kenar mahallelerde verimli çiftlikler tasarlamak için kullanılabilir. Bu kitap, permakültür tasarımcıları ve uygulayanlarının yaklaşımlarında ve düşüncelerinde yeni bir derinlik, çok yönlülük ve çeşitliliği belgeliyor. İçinde şehirlerimiz için umut hikayeleri ve örnekleri var. Buralarda yaşayanlar ve onlardan ağır şekilde etkilenmiş olan vahşi ve evcilleştirilmiş doğa var. Permakültür şehirde tüm bu deneyimi şehir hayatının bütün işlevlerine uygulamamız için önce deneyimlendi sonra yazıldı.

Türkiye'nin Hazineleri Meyve ve Sebzelerimiz

Prof.Dr. Alp Can - Prof.Dr. Ruhsar Yanmaz

Her kesime hitap edebilecek, masabaşı kitabı olarak kullanılabilecek ve canınız sıkıldığında sayfalarını karıştırırken mutlu olacağınız bir kitap.

Biophilia

Edward O. Wilson

Wilson'un yaşama olan doğal yakınlığımızın insanlığımızın özü olduğunu ve bizi diğer tüm canlılara bağladığını savunduğu, kendisinin doğaya verdiği tepkiyi ve koruma etiğini ifade ettiği kitabı.

Ağaçların Gizli Yaşamı

Peter Wohlleben

Ağaçların oluşturduğu süper organizmaları ve ekosistemleri anlamak için okuyucuya farklı bakış açıları kazandıran bir kitap.

Yeni Dünya - Doğayla Ahenk İçinde Yaşam

Taner Aksel

Bilimsel veriler eşliğinde içinde bulunduğumuz koşulların genel bir resmini çizip, bizi yakın gelecekte bekleyen daha büyük tehlikelere karşı uyaran ve çıkış yol haritası sunan bir kitap.

Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları

Necati Güvenç Mamıkoğlu

Türkiye'nin ağaçlarını tanıtmak, sevdirmek, korunmasına ve çoğaltılmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış bir kitap.

Böcekler Gezegeni

Anne Sverdrup-Thygeson

Ekosistemin bozulan dengesi böcekleri de etkilemekte. Bu küçük dostlarımızı yakından tanımamız ve onlara gereken özeni göstermemiz için ilginç bir kaynak.

Şehirde Kompost

Rebecca Louie

Kompost üzerine uzman görüşlerinin mizahi bir dille anlatıldığı eğlenceli bir kitap.

Sifon & Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı

W.Hodding Carter

Yazarın su tesisatı konusuna duyduğu ilgiden yola çıkarak okuyucunun su tesisatı ve atık konusuna farklı bir gözle bakmasını sağlayan ilginç ve öğretici bir çalışma.

Rainwater Harvesting for Drylands and Beyond

Brad Lancaster

Sahadaki su kaynaklarınızı değerlendirmenize olanak sağlayan ve su potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmeniz için çeşitli stratejiler sunan yol gösterici bir kitap.

Çocuklar için Kitap Önerileri

Arka Bahçe Etkinlikleri

Colleen Kessler

- Ebeveynlerinizle Birlikte Yapabileceğiniz Muhteşem Deneyler Ve Doğa Etkinlikleri - Solucanlar farklı yiyeceklerin kokusunu alabilir mi? Çok güçlü bir böcek ne kadar ağırlık kaldırabilir? Cırcır böcekleri yalnızken mi, yoksa arkadaşlarıyla beraberken mi daha mutludur? Bir örümceğe dokunabilir misin? Peki, ona evcil hayvan olarak bakabilir misin? Colleen Kessler; yaparak öğrenme, deney, bilim ve yaratıcılık konusunda çocukların tutkularını harekete geçirecek etkili ve benzersiz yöntemleri paylaşmayı amaç edinmiş bir öğretmen ve annedir. Bunların hepsi ve daha fazlası kitabın içinde: böcekleri yakalarken çok eğleneceksin ve okulunda sana yardımcı olacak önemli bilimsel bilgilerle eleştirel düşünme becerileri kazandığını gören ebeveynlerin buna çok sevinecek. Dışarıda keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünya var… Bu kitabı yanına al, keşfe çık ve dışarıda harika zaman geçir.

Soso'nun Kompost Kitabı

Sema Özkan&Orhan Ata

Soso, bir apartmanın arka bahçesindeki sandıkta yaşayan küçük bir solucan. Nil adındaki küçük bir kız her öğünden sonra yiyecek artıklarını sandığına atarak onu besliyor. Çünkü Soso bir kompost sandığında yaşıyor! Bu kitapta, solucan Soso bize hayat hikâyesini anlatıyor ve biz de bu sırada nasıl kompost yapabileceğimizi öğreniyoruz. Bitkiler için çok faydalı olan bu doğal gübre ne işe yarıyor ve nasıl yapılıyor? Aslında her gün yediklerimizin artıklarıyla kolayca kompost yapabileceğimizi, küçük yaştaki çocuklara basit bir dille anlatıyor Sima Özkan. Kompost sayesinde doğanın kendini sürekli yenilediğini öğreniyor; evimizin arka bahçesinde veya balkonda yapabileceğimiz bu bilimsel deneyle bu duruma tanık oluyoruz. Çocuklar da evde veya okullarında kompost yapmayı deneyerek küçük yaşta geridönüşüm ile tanışmış olacaklar.

Dedemin Bahçesi

Stella Fry & Sheila Moxly

Ömer ilk defa sebze yetiştirmeyi öğreniyor ve çok sabırsız. Her şey neden bu kadar uzun sürüyor ve ektiği tohumlar gerçekten büyüyorlar mı? Bunların cevabını, bahçe ile alakalı her türlü faydalı bilgiyi ve daha fazlasını, dedesi ile birlikte bahçede çalışırken öğrenecek ve sonbahar geldiğinde çalışkanlığı iyi bir hasat ile ödüllendirilecekti. Kendinize ait sebze bahçenizin ekimi ve bakımı için gerekli tüm bilgileri ve basit önerileri Dedemin Bahçesi’nde bulacaksınız. Çizmelerinizi bir an önce ayağınıza geçirip, hemen kazmaya başlayın!

Bitkilerin Yaşam Döngüleri

Joseph Midthun & Samuel Hiti

Neşeli karakterlerle bilimin temel kavramlarını ele alan heyecan dolu bir yolculuk.